Bugün 20.12.2014 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber

Endonezya'daki yiyecek pazarı görenleri dehşete düşürüyor

01.03.2014 10:23:00
Endonezya'daki yiyecek pazarı görenleri dehşete düşürüyor
Dünyanın en korkunç yiyecek pazarı Endonezya'da... Bu pazar, midesi hassas olanlara tavsiye edilmiyor.


Endonezya'daki bu pazarda köpekler, maymunlar, piton yılanları, domuzlar, kediler ve fareler iple boğularak öldürülüyor ve sonra tütsülenerek müşterilere satılıyor...

Köpekler, öldürülmeden önce kafeslerde bekletiliyor...

Dünyanın en korkunç yiyecek pazarı

Endonezya'daki bu korkunç geleneksel pazarı 44 yaşındaki Umman'lı fotoğrafçı Raymond Walsh görüntülendi...

Öldürülen hayvanların yüzlerindeki ifadenin tam anlamıyla korkunç olduğunu dile getiren Walsh, yakalayabildikleri tüm hayvanlara bunu yaptıklarını söyledi.

KAYNAK: EnSonHaber.com
ETİKETLER
Yunanistan parlamentosunda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda koalisyon hükümetinin adayı Stavros Dimas'ın kazanmak için gerekli 200 oyu alamamasının ardından gözler 23 Aralık'ta yapılacak ikinci tura çevrildi.

300 sandalyeli parlamentoda 17 Aralık'ta yapılan seçimde iktidarın adayı Dimas'ın 160 oy alması, üçüncü tura yönelik bir dinamik oluşturması düşüncesiyle ilk turda daha çok oy bekleyen hükümette adeta soğuk duş etkisi yaratırken, seçim sonuçlarından hayal kırıklığına uğrayan iktidar çevrelerinde de görüş ayrılıkları baş gösterdi.

- Erken seçim olasılığı güçlendi -

Atina'da, hükümetin büyük ortağı Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) bazı kurmaylarının cumhurbaşkanı seçiminde bir uzlaşma sağlanması için siyasi ödün verilmesi görüşünü savunduğu, aralarında bakanların bulunduğu kimi iktidar milletvekillerinin ise hükümetin tavrında bir değişiklik olmaması durumunda ülkenin erken seçime gitmesinin kaçınılmaz olduğu görüşünü paylaştığı kaydediliyor.

İktidarın çözüm arayışları çerçevesinde, koalisyon hükümetinin istifa etmesi ve geçici bir "hizmet hükümeti" oluşturulması önerisinin de masaya getirildiği belirtiliyor. Ancak Başbakan Antonis Samaras'ın olası bir erken seçimin ülkeyi sonucu belirsiz yeni maceralara sürükleyeceğini savunarak, böyle bir öneriyi art niyetli ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kesin bir dille reddettiği ifade ediliyor.

Başbakan Samaras, ortaya çıkan bu tablo karşısında, birinci turda alınan sonuca rağmen ısrarla milletvekillerinin sonunda vaziyetin hayati öneminin farkına varacaklarını ve cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanacakları görüşünü savunuyor. Samaras, bu olmazsa sonraki adımların ne olacağıyla ilgili ise net bir mesaj vermiyor.

- "Korkutma stratejisi tutmadı" -

Yapılan değerlendirmelerde, cumhurbaşkanı seçiminde hükümetin ve dış kaynakların "korkutma stratejisi"nin yeterli olmadığı belirtiliyor. İlk turda bağımsız milletvekillerinin de desteğiyle alınan 160 "evet" oyunun 180'e çıkmasının bugünkü parlamento koşullarında gerçekçi bir yaklaşım olmadığı görüşü dile getiriliyor.

Uzmanlar, muhalefet kesiminde Dimas'ın adaylığını olumlu bulmakla birlikte "hayır" oyu kullanan milletvekillerinin kararlarını 10 gün içerisinde değiştirmesi için güçlü argümanlara ihtiyaç bulunduğu görüşünde birleşiyor. Siyasi analistler, "Samaras, eğer bir erken seçim istemiyorsa ve siyasi krizin aşılmasını gerçekten arzu ediyorsa mutlaka amaca yönelik siyasi inisiyatifler üstlenmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

- SYRIZA söylemlerini yumuşattı -

Diğer yandan, geçmişteki siyasi tercihleriyle Avrupalı yatırımcıların gözünde olumlu izlenim bırakmayan ancak son yapılan anketlerden açık farkla sürekli birinci parti olarak çıkan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) ise erken seçimle birlikte iktidarı ele geçirme olasılığı güçlendikçe siyasi söylemlerini yumuşatmaya çalışıyor.

Daha önce koalisyon hükümetleri tarafından imzalanan memorandum anlaşmalarını tanımayacağını açıklayan SYRIZA lideri Aleksis Çipras, son açıklamalarında, iktidara gelmesi durumunda kemer sıkma politikalarını iptal ederek, kreditörlerle borcu yeniden müzakere edeceğini ancak tek yanlı hareketlerde bulunmayacağını belirtiyor.

Bundan sonra iki turda yapılacak seçim sonuçları yerli ve yabancı gözlemciler tarafından büyük merakla beklenirken, ilk tur seçimlerinin ardından oluşan bu siyasi tablonun ikinci turda da değişmeyeceği görüşünde birleşen uzmanlar, üçüncü ve son oylamanın yapılacağı 29 Aralık tarihinin ülkenin geleceği için "dönüm noktası" olacağı yorumunda bulunuyor.
ABD Başkanı Barack Obama, Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılmasının ulusal güvenlik açısından "zorunluluk" arz ettiğini belirterek, "Guantanamo’nun faaliyette olması, ulusal güvenliğimizin altını kazıyor. Burayı kapatmamız lazım. Kongre’nin iki kanadındaki üyeleri, Amerikan tarihinin bu sayfasını kapatmak için bizimle çalışmaya çağırıyoruz" dedi.

ABD Kongresi, geçen hafta 2015 yılı için savunma yasa tasarısını kabul ederek, Başkan Obama’nın imzasına göndermişti. Obama da kendisine Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele kampanyasını genişletme yetkisi de tanıyan, 2015 yılı için 585 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı.

Yasada, IŞİD’e karşı hava saldırıları için 5 milyar dolarlık bütçe veriliyor. Irak’a bin 500’e kadar ek Amerikan askeri gönderilebilmesinin yolunu açan yasada, yine Irak'a eğitim ve ekipman yardımı için 1,6 milyar dolar ayrılıyor.

Yasa ayrıca, Obama ve Pentagon’a Suriye’deki ılımlı muhaliflere eğitim ve ekipman temin edilmesi planını yapma yetkisi de sağladı. Önceki otoritenin süresi, 11 Aralık’ta dolmuştu.

Genel anlamda yasa, Amerikan ordusu için 521,3 milyar dolar, Afganistan ve Irak’ta yurt dışı operasyonlar için de 63,7 milyar dolar bütçe öngörüyor.

Yasada ayrıca, çok tartışılmasına rağmen Guantanamo Hapishanesi'ndeki tutukluların transferine yasak getirilirken, bu hapishanenin kapatılmasının da önüne geçildi.

"Guantanamo'yu kapatmamız lazım"

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Guantanamo’nun açık kalmasının ABD’nin ulusal güvenliğini zayıflattığını, kilit müttefik ve partnerlerle ilişkilere zarar verdiğini ve aşırılık yanlılarını cesaretlendirdiğini belirterek, "Bu hapishaneyi kapatmak ulusal zorunluluk" ifadesini kullandı.

İmzaladığı yasanın Guantanamo’nun açık kalmaya devam etmesini sağlamasını ve hükümlülerin başka ülkelere taşınmasını yasaklamasını eleştiren Obama, bu kısıtlamalara her zaman karşı olduğunu ve bunları kaldırmak için Kongre ile çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

Obama, Guantanamo’daki mahkumların yüzde 80’inin diğer ülkelere transferinin zaten tamamladığını anımsatarak, geri kalan mahkumlara yönelik hükümler için de yönetimin eline esneklik verilmesi gerektiğini kaydetti.

Yasaya tutukluların transferiyle ilgili eklenen hükümlerin, anayasada belirtilen devletteki güçler ayrılığı ilkesiyle de uyuşmadığına dikkati çeken Obama, "Guantanamo’nun faaliyette olması ulusal güvenliğimizin altını kazıyor. Burayı kapatmamız lazım. Kongre’nin iki kanadındaki üyeleri Amerikan tarihinin bu sayfasını kapatmak için bizimle çalışmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verdi.
İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin güneyinde bulunan Han Yunus kentindeki boş bir araziye 2 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "Gazze Şeridi’nin güneyinde Hamas’a ait bir terör üssü, bir İsrail savaş uçağı tarafından hedef alındı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, hava saldırısının, gün içerisinde "Gazze’den atılan ve İsrail’in güneyindeki Eşkol bölgesini vuran bir rokete karşılık" düzenlendiği ve "hedefin vurulduğu" iddia edildi.

Açıklamada, Ordu Sözcüsü Peter Lerner'in, "İsrail ordusu, güvenliği zayıflatacak ve İsrailli sivilleri tehlikeye atacak hiçbir girişime izin vermeyecektir. Bugün İsrail’e düzenlenen saldırıdan Hamas sorumludur" değerlendirmesine yer verildi.

Bu arada AA muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Han Yunus kentindeki boş araziye 2 hava saldırısı düzenledi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Görgü tanıkları, saldırının bölgedeki yerleşim alanında geniş çaplı elektrik kesintisine neden olduğunu ifade etti.

İsrail radyosunda yer alan bir haberde, gün içerisinde Gazze Şeridi'nden İsrail'in Eşkol kentine roket mermisi atıldığı ileri sürülmüş ve saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedilmişti.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de konuya ilişkin, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Açık alana düşen roket mermisi nedeniyle Eşkol Bölgesel Meclisi'nde uyarı sirenlerinin çaldı ve bölgede tarama yapıldı" ifadelerini kullandı.
YORUMLAR


Captcha image
KÖŞE YAZARLARI
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum