Elma kabuğundaki zararlı kimyasallar nasıl temizlenilir

ABD'de yapılan bir araştırma sonucunda, elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediği açıklandı peki elma kabuğundaki kimyasallar nasıl temizlenir tüm detayalr haberimizde...

Elma kabuğundaki zararlı kimyasallar nasıl temizlenilir
Elma kabuğundaki zararlı kimyasallar nasıl temizlenilir Engin Kaşdaş
Bu içerik 143 kez okundu.

ABD'de yapılan bir araştırma sonucunda, elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediği açıklandı. Bilim insanlarına göre, elma kabuğundaki kimyasalların temizlenmesinde kabartma tozu solüsyonu işe yarayabilir.


Massachusetts Üniversitesi'nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, elmayı insana zararlı tarım kimyasallarından arındırmak için 15 dakika kadar kabartma tozu solüsyonunda bekletmek gerekiyor.
Bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar diğeri böcek için kullanılan iki ayrı pestisit üzerinde gerçekleştirdi.
Independent gazetesinde yer alan araştırmaya göre, musluk suyuyla yapılan yıkama elma kabuğundaki bu kimyasalları gidermiyor.
Kabartma tozu solüsyonuna yapılan 15 dakikalık işlem sonrası ise elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ila 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

ELMANIN KABUĞU NEDEN ÖNEMLİ?
Araştırmacılar, elmanın kabuğunu soymanın zararlı kimyasaldan kurtulmanın bir yolu olduğunu ama bu şekilde elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiği belirtti.

Pestisitler yani tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor ve fakat bu kimyasalların insan sağlığına etkileri konusunda da endişeler mevcut.

Kaynak:ntv.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !