HIV/AIDS Farkındalık Araştırması'nın korkutucu sonuçları açıklandı !

Başkent Üniversitesi'nin, Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) ile Gilead Sciences'ın desteğiyle yürüttüğü HIV/AIDS Farkındalık Araştırması'nın sonuçları açıklandı.

HIV/AIDS Farkındalık Araştırması'nın korkutucu sonuçları açıklandı !
HIV/AIDS Farkındalık Araştırması'nın korkutucu sonuçları açıklandı ! Engin Kaşdaş
Bu içerik 134 kez okundu.

AIDS konusunda yapılan en geniş kapsamlı çalışmalardan biri olan HIV/AIDS Farkındalık Araştırması'nın sonuçları açıklandı. Araştırma sonucunda katılımcıların yüzde 77,3'ünün HIV/AIDS'in ne olduğunu hiç bilmediği ortaya çıktı

Başkent Üniversitesi'nin, Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) ile Gilead Sciences'ın desteğiyle yürüttüğü HIV/AIDS Farkındalık Araştırması'nın sonuçları açıklamdı.

Toplantıda konuşan Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simten Malhan, dünyada bugüne kadar HIV/AIDS farkındalığına yönelik 100'e yakın araştırma yapıldığını, bu çalışmaların öğrenciler, homoseksüeller, hamile kadınlar gibi küçük gruplarla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Dünyada bugüne kadar en fazla 2 bin kişi üzerinde çalışma yapıldığını belirten Malhan, "Biz çok daha büyük bir popülasyona ulaşmak istedik. Yüz yüze görüşme yöntemiyle 18 yaş üzeri 21 bin 347 kişiye ulaştık. Grubun ortalama yaşı 32,9" dedi.
YÜZDE 77 AIDS'İN NE OLDUĞUNU BİLMİYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 48'inin erkek, yüzde 52'sinin ise kadın olduğuna değinen Malhan, araştırma sonucunda HIV/AIDS'in ne olduğunu hiç bilmediğini söyleyenlerin oranının yüzde 77,3 olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Simten Malhan, araştırmada katılımcılara hastalığın nasıl bulaştığının da sorulduğunu, bu soruya gerçekliği olmasa bile "El sıkışma, sarılma ile bulaşır" diyenlerin oranının yüzde 34,8 olduğunu aktardı.
TÜRKİYE'DE ARTIŞ VAR

Geçmişte yüzde 100 ölümcül olan HIV'in doğru tedaviyle artık diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalık haline getirildiğini vurgulayan Prof. Dr. Serhat Ünal, şöyle konuştu:

"Dünya Sağlık Örgütü'nün Haziran 2017 rakamlarına göre dünyada HIV/AIDS ile yaşayan 36,7 milyon kişi var. Bütün dünyada HIV/AIDS görülme sıklığı azalıyor, tek istisnası var, Türkiye'nin oturduğu çanak. Kuzeyimizde Belarus, Rusya, Ukrayna, batımızda Doğu Avrupa ülkeleri, güneyde Arap cumhuriyetlerinde artış yüzde 200'ler civarında. Bu çanağın lideri, dünyada son 10 yılda hastalığın en çok arttığı ülke Türkiye. Artış oranı yüzde 426. Türkiye'de 1985-2005 yıllarında yeni vaka sayısı 2 bin 236 idi. Bu rakam 2006-2010 yıllarında 2 bin 201'e düştü. 2011-2016 yıllarında ise 7 bin 406 yeni vaka tespit edildi."
14 BİNDEN FAZLA HASTA MEVCUT

Türkiye'de 2016 yılı itibarıyla Sağlık Bakanlığı'na bildirilmiş 14 binden fazla hasta olduğuna değinen Prof. Dr. Serhat Ünal, ülke genelinde yılda ortalama 8,5 milyon HIV/AIDS testi yapıldığını söyledi.

Kaynak:posta

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !