Toroslar Belediye Başkanından Kanser Taraması Yaptırmak İsteyen Kadınlara Destek

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla KETEM’i ziyaret etti. Toroslar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Levent Özbay’ın da hazır bulunduğu ziyarette, KETEM hekimlerinden ve yetkililerinden çalışmaları hakkında bilgi aldı

Toroslar Belediye Başkanından Kanser Taraması Yaptırmak İsteyen Kadınlara Destek
Toroslar Belediye Başkanından Kanser Taraması Yaptırmak İsteyen Kadınlara Destek Engin Kaşdaş
Bu içerik 74 kez okundu.

 

Toroslar Belediyesi, kanser taraması yaptırmak isteyen kadınlara ücretsiz servis desteği sunuyor. Servislerle evlerinden alınan kadınlar, Halkkent Mahallesi’ndeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) götürülerek taramadan geçiriliyor.


Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla KETEM’i ziyaret etti. Toroslar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Levent Özbay’ın da hazır bulunduğu ziyarette, KETEM hekimlerinden ve yetkililerinden çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Tuna, muayene olan kadınlara ve sağlık personeline sağlıklı bir ömür dileyerek, çiçek takdim etti.


Kanserde erken teşhisin önemine dikkat çeken Tuna, Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa Halkkent Mahallesi’nde kurdukları KETEM’in kansere karşı mücadele ederek, toplum sağlığını koruma noktasında önemli bir görev üstlendiğini kaydetti. Kanser taraması yaptırmak isteyen kadınlara ücretsiz servis desteği verdiklerini belirten Tuna, “Köyden kente ilçedeki tüm mahallelerimizden kadınlarımızı servislerle alarak bu merkeze getirip, sağlık taramasından geçiriyoruz. Amacımız, kanserle mücadele konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmaktır. Sunduğumuz bu imkanlardan tüm kadınlarımızın faydalanmalarını istiyoruz” dedi.


KETEM ile ilgili bilgi de veren Tuna, “Son günlerde özellikle kadınlarda göğüs kanseriyle ilgili bulguların artması nedeniyle Sağlık Müdürlüğüyle ortaklaşa hayata geçirdiğimiz projeyle bin metrekarelik kapalı bir mekanımızda KETEM merkezini kurduk. ‘Erken teşhis hayat kurtarır’ düşüncesiyle hedefimiz, doktorlarımızın önerdiği periyotlarda iki yılda bir burada kadınlarımızı sağlık taramasından geçirmektir. Bir gezici araç tahsis etmek suretiyle bölgemizdeki tüm kadınlarımızı bu merkezimize getiriyor ve sağlık kontrollerini yaptırarak, kayıt altına alıyoruz.

KETEM ayrıca, halk sağlığı bünyesinde il ve ilçe sağlık müdürlüklerimiz tarafından obezite ve daha sağlıklı yaşamla ilgili birçok branşla da taçlandırıldı. Sağlıklı kadın, sağlıklı aile demektir. İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün nezdinde bu projeyi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu sistem kuruldu artık. KETEM’e gelen kadınlarımızı ayrıca aile içinde varsa sorunlarıyla ilgili Toroslar Danışma Merkezimize de yönlendiriyoruz. Burada sosyolog, psikolog, hukukçumuz ve doktorumuzla kadınlarımıza gerekli olan desteği vermeye çalışıyoruz. Amacımız, vatandaşlarımızın sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmesidir” diye konuştu.

Kaynak:milliyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !