Alzheimer ve epilepsinin tedavisi Üç boyutlu beyin hücresinde

Alzheimer ve epilepsinin tedavisi için bilim insanları önemli bir çalışma yaptı. 36 kişiden alınan 300 beyin hücresinin bir kısmının yapıları üç boyutlu olarak çıkarıldı. Bunun beynin işleyişine ‘benzersiz’ bir pencere açtığı belirtildi.

Alzheimer ve epilepsinin tedavisi Üç boyutlu beyin hücresinde
Alzheimer ve epilepsinin tedavisi Üç boyutlu beyin hücresinde Engin Kaşdaş
Bu içerik 79 kez okundu.

Beyin hastalıkları için büyük bir adım atıldı, ABD’li bilim insanları bilgisayar ortamında üç boyutlu canlı beyin hücresi modeli oluşturdu. Allen Enstitüsü tarafından yayımlanan rapora göre, 36 kişiden alınan 300 beyin hücresinin 100’ünün neronlarının yapıları, anatomileri ve elektriksel davranışları üç boyutlu olarak ortaya çıkarıldı. Bu, insan beynindeki elektrikle uyarı sisteminin nasıl çalıştığı özellikle Alzheimer ve epilepsi gibi hastalıkların tedavi edilmesi için büyük önem taşıyor.

Hücre modelinin oluşturulması için Washington’daki ameliyatlarda atılan canlı beyin hücreleri, Seattle’deki Allen Enstitüsü Nöroloji Bölümü’ne gönderildi. Allen Enstitüsünde korumaya alınan hücrelerden bilgisayar ortamında üç boyutlu beyin hücreleri modeli oluşturuldu. Enstitünün açıklamasında, hücreler üzerindeki bu yeni veri tabanından alınan bilgilerin, insan beyninin karmaşık ve beynin devrelerinin yapısına ve işleyişine ‘benzersiz’ bir pencere açtığı belirtildi.        

Daha önce bilim adamları insanlara ait beyin hücreleri alanındaki araştırmaları için fare ya da ölmüş insanların beyin hücreleri üzerinde çalışmıştı. Geçmiş araştırmalar insan beyninin anatomisi hakkında bilgi verirken, beyin hücreleri arasında elektrik akımı sayesinde nasıl bilgi akışı olduğunu ortaya koyamamıştı.

Kaynak:karar.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !