Bilinçlendirme toplantısı katılım olmayınca boş koltuklara yapıldı

Türkiye Spina Bifida Derneği Edirne Temsilciliği Edirne Belediyesi işbirliğinde halkı bilinçlendirme toplantısını Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda gerçekleştirdi. bilinçlendirme toplantısı katılım olmayınca boş koltuklara yapıldı.

Bilinçlendirme toplantısı katılım olmayınca boş koltuklara yapıldı
Bilinçlendirme toplantısı katılım olmayınca boş koltuklara yapıldı Engin Kaşdaş
Bu içerik 118 kez okundu.

Dünya Spina Bifida ve Hidrosefali Farkındalık Günü nedeniyle Türkiye Spina Bifida Derneği Edirne Temsilciliği Edirne Belediyesi işbirliğinde halkı bilinçlendirme toplantısını Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi BD Başkanı, Türkiye Spina Bifida Derneği Edirne Temsilciliği Başkanı Prof. Dr. Neşe Özkayın, Spina Bifida'dan (doğumsal açık omurga) korunmanın ve özellikle doğurganlık çağındaki kadınlara folik asit desteği sağlanmasının çok önemli olduğunu açıkladı. 

 
Dünya Spina Bifida ve Hidrosefali Farkındalık Günü nedeniyle düzenlenen bilinçlendirme toplantısı Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşti. 50 ile 100 arası çocuk hastanın tedavisini yapan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi BD Başkanı, Türkiye Spina Bifida Derneği Edirne Temsilciliği Başkanı Prof. Dr. Neşe Özkayın, hastalıktan korunmanın yolları ve yarattığı hasarlara ilişkin yaptığı açıklamada özetle şunlara yer verdi: 
 
“SPİNA BİFİDA DOĞUMSAL AÇIK OMURGA”
 
“Spina Bifida; doğumsal bir açık omurga (anamoli) anlamına geliyor. Bin çocukta üç civarında çocukları etkileme olasılığına sahip. Ancak yaptığı hasarlardan açısından çok önemli. Özellikle bel bölgesinde ortaya çıkıyor ve nörolojik, idrar yollarıyla ilgili, kaka kaçırma problemlerine neden olabiliyor. Bu hastaların ortopedik sorunları çok fazla oluyor. Bu doğrultuda yaşam boyunca birçok doktorun ve birçok sağlık elemanının birlikte tedavisinin altında olmaları gerekiyor.     
 
“FOLİK ASİT DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ”
Spina Bifida'dan korunmak önemli ve korunmak için de özellikle doğurganlık çağındaki kadınlara folik asit desteği sağlanması çok çok önemli. Tüm hayatları boyunca bir çok problemle savaşmak zorunda kalan, bu hastalığı ortadan kaldırmak ve sağlıklı toplum yaratmak için folik asit kullanımı konusunda halkı bilinçlendirmek çok önemli. Bu doğrultuda Dünya Spina Bifida ve Hidrosefali Derneği 25 Ekimi Dünya Spina Bifida ve Hidrosefali Farkındalık Günü olarak ilan etti. Her yıl tüm dünyada kutlanıyor, halka bilinçlendirme toplantıları yapılıyor. Edirne Belediyesi ile birlikte Türkiye Spina Bifida Derneği Edirne Temsilciliği olarak halka bu konuda eğitim vermek için bu konferansı düzenledik. Tedavisi mümkün ancak ortaya çıkan hasarlarla hastalar uğraşmak zorunda.
 
“TEDAVİSİ MÜMKÜN”
 Ortaya çıkan hasarlarla hayat boyu mücadele eden çocuklarda psikolojik açıdan da toplumdan kaçma, depresyon, gelecek hakkında umutsuzluk gibi olumsuz sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. İyi bir takip altında tutulurlarsa normal yaşantılarını sağlayabiliyorlar. Okula gidebilirler, spor yapabilirler, sosyal aktivitede bulunabilirler, bir meslek sahibi olup aynı zamanda evlenip çoluk çocuk sahibi de olmaları da mümkün. Böyle bir hasta ile karşılaşmışsak mutlaka doğumdan itibaren tedavilerinin düzenlenmesi ve bu ekip tarafından iyi bir şekilde takiplerinin yapılması sonraki yaşantılarını olumsuz etkilememeleri ve bu hastaların da topluma kazandırılmaları açısından çok önem taşıyor. 
 
“MUTLAKA DOĞUMDAN İTİBAREN TEDAVİLERİ DÜZENLENMELİ”
Edirne'de görülme sıklığıyla ilgili böyle bir çalışma planlıyorum. Yaklaşık 14 yıldır buradayım ve 50 ile 100 arasında hastaya sahibim. Ben Türkiye Spina Bifida Derneği diye 1997'de kurulan bir dernek var ve Türkiye'deki tek dernek. Hasta aileleri ve doktorları tarafından oluşturulmuş olan dernek ve buradaki hasta sayımın çok fazla olduğundan bu derneğin 2008 yılında temsilciliğini kurdum bu doğrultuda faaliyetleri sürdürüyoruz.”

hudutgazetesi.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !