Vize krizi ile ilgili son dakika gelişme !

Vize krizi ile ilgili son dakika gelişmesi! Bakan canlı yayında duyurdu...

Vize krizi ile ilgili son dakika gelişme !
Vize krizi ile ilgili son dakika gelişme ! Engin Kaşdaş
Bu içerik 237 kez okundu.

Vize krizi ile ilgili son dakika gelişmesi! Bakan canlı yayında duyurdu...
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,. ABD ile yaşanan vize krizinin çözülmesine yönelik çalışmaları için konuşan Bakan Gül, "ABD ile dün bir görüşme oldu. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar  Yardımcımız başkanlığında, Adalet Bakanlığımızdan da bir genel müdürümüzün  katıldığı bir toplantı geçti. Toplantı çok verimli sonuçlandı. ABD'nin bazı talepleri karşılandı. Bundan sonraki  etapların da daha olumlu sonuçlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum" dedi.

Tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı ile ilgili de konuşan Bakan Gül'ün açıklamalarının satırbaşları şöyle:

 Daha başka bir, farklı bir suiniyet yoksa, normal hukuk  çerçevesinde, diplomasi çerçevesinde vizelerle ilgili daha olumlu anlamda bir  gelişmenin olmasını bekliyorum. Elbette bunun bağlayıcı bir şey olacağı, şu  tarihte olacak diye bir şey söylemek mümkün değil. Ama vizeyle ilgili bir karar  alınınca biz de aynen karşılık veririz.

METİN TOPUZ AİLESİ İLE GÖRÜŞTÜ 

Amerika'nın biraz daha yüksek bir şekilde  tepkisiyle karşılaşıldı ama yapılan bütün işlemler hukuka uygun ve her türlü  haklar da ilgililere verilerek gerçekleşmiştir. Şunlar söylendi, 'ailesiyle,  avukatlarıyla görüştürülmedi' şeklinde. Böyle bir şey asla söz konusu değil.  Gerek gözaltındayken gerekse sorgudayken, mahkeme önünde avukatlar marifetiyle,  avukatların da bizzat şahitliğinde bu süreç tamamlandı. Ailesiyle görüştürüldü.  Dolayısıyla burada Amerika'nın çok orantısız bir şekilde bu sürece tepki  koyduğunu düşünüyorum.
Öncelikle bu, Türk vatandaşı. ABD'nin bundan kendi üzerine  alınacak bir şeyi yok ki. Türkiye'de doğmuş, Türk vatandaşı. Bizim vatandaşımız  bir suç işlemişse bu yargılanır. Eğer suçsuzsa en başta, kendi vatandaşımız, biz  koruruz.

Ailesiyle görüşme sağlandı. Hatta  bu hususla ilgili de savcılık makamlarımız, 'Ailesiyle görüşemedi' beyanları  olduğunda 'Ailesinin talebi olması halinde görüşebilir' diye savcılıktaki  arkadaşlarımız aradılar, onlar da talep ettiler. Gerekli görüşmeler sağlandı.  Türkiye bir sosyal hukuk devleti. Her türlü kolaylık ve yardım yapılmıştır,  gösterilmiştir.

FETÖ ELEBAŞININ İADESİ 

"Esasen ABD ile yapmış olduğumuz aramızdaki adli  yardımlaşma, uluslararası sözleşme çerçevesinde Fetullah Gülen'in iade edilmesi  gerekmektedir. Çünkü (sözleşme) olası bir nedeni iade için sebep görmektedir.  Yani bir kişinin illa suçlu, mahkumiyeti olmasına, tamamıyla 'Bu işi bu  yapmıştır' anlamında bir kesin belgeye, bilgiye gerek olmaksızın, olası bir neden  olsa, bu iade için yeterlidir, aramızdaki uluslararası sözleşmeye göre.Beş  talepname oldu mahkemeden ayrı ayrı ama bizim neredeyse 100'e yakın klasör,  belgeler, ifadeler, itiraflar, deliller Amerika'ya iletildi. Öncelikle,  Amerika'nın bu hususta mahkemelerin talebini yerine getirmesini bekliyoruz.

MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİ

Laikliğe aykırı  bir düzenleme söz konusu değil. CHP üyelerinin en az yüzde 90'ı gidip bu nikahı  ilk yapacaklardır. Tabanlarına sorsalar böyle bir düzenlemenin çok doğru olduğunu  söyleyeceklerdir.

Kaynak:

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !