Kalyon yenilenebilir enerjinin her alanıyla ilgileniyoruz !

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Dr. Murtaza Ata, yenilenebilir başta olmak üzere enerjinin her alanıyla ilgilendiklerini söyledi.

Kalyon yenilenebilir enerjinin her alanıyla ilgileniyoruz !
Kalyon yenilenebilir enerjinin her alanıyla ilgileniyoruz ! Engin Kaşdaş
Bu içerik 85 kez okundu.

Başta yenilenebilir olmak üzere enerjinin her alanıyla ilgilendiklerini söyleyen Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Ata, “Güneş ve rüzgâr santrali yatırımlarıyla büyüyeceğiz” dedi

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Dr. Murtaza Ata, yenilenebilir başta olmak üzere enerjinin her alanıyla ilgilendiklerini söyledi. 2040'larda Türkiye'nin elektriğinin büyük bölümünü güneşten karşılayabileceğini söyleyen Ata, "O yüzden biz de güneş teknolojisinde daha fazla yatırım yapmaya hazırız. Hedefimiz güneş ve rüzgâr santral yatırımlarıyla büyümeye devam etmek, tabii bunların teknolojilerinin yurtiçinde üretilmesini sağlayarak" dedi.

HAFRİYAT ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Türkiye'nin ilk yerli entegre güneş paneli üretim tesisi için hafriyat çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Ata, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın uygun göreceği bir tarihte temel atma töreni için hazır olacaklarını söyledi. Ata, Kalyon-Türkerler-Siemens konsorsiyumu olarak kazandıkları rüzgâr YEKA kapsamındaki türbin fabrikasını Siemens'in kuracağını belirterek, fabrikanın maliyetinin ise 50-60 milyon euro seviyesinde olacağını söyledi. Özellikle çatılara mikro güneş santrali kurulumu konusundaki düzenlemeyi heyecanla beklediklerini aktaran Ata, Türkiye'de güneş teknolojilerinin üretilmesi için asıl önemli olanın hücre olduğuna dikkati çekti.

AR-GE TÜR KİY E'NİN GELECEĞİ
Ata, güneş enerjisinde teknolojilerin 10 yılda tamamen değiştiğini ve Türkiye'nin de gelecek 5 yıl içinde teknoloji konusunda önemli bir aşama kaydedeceğini ifade etti. Teknoloji geliştirilmesi için YEKA şartnameleri kapsamında kurulacak Ar-Ge merkezlerinde en az 100'er mühendis çalışacağını ve bu mühendislerin yüzde 90'ının Türk olacağını vurgulayan Ata, şunları söyledi: "En az 10 yıl süreyle Ar-Ge yapmak zorundayız. Ar-Ge merkezinde teknoloji üretilecek, fabrikada uygulanacak. Dolayısıyla geliştirdiğimiz ve kullanacağımız teknolojinin demode kalma riski yok. Zaten teknoloji sürekli geliştiği için de maliyetler bu kadar düştü. Bugün 1.2 milyar dolara kurduğumuz fabrikayı 10 yıl önce 5 milyar dolara kurardık. O yüzden Ar-Ge tesisleri Türkiye'nin geleceğini kurtarıyor." Ata, YEKA projesinin olmaması durumunda 6 bin 500 megavatlık lisanssız güneş santrali kapasitesi için Çin'den kalitesiz paneller geleceğini, bununla ekonomiye herhangi bir katkıda bulunulamayacağına dikkati çekti.

YENİ YARIŞMALARA GİRMEYE HAZIRIZ
Kalyon Enerji olarak yeni yarışmalara gireceklerini anlatan Murtaza Ata, şunları söyledi: "Kazanabileceğimiz noktaya kadar indiğimizde bizde kalırsa niyetimiz var tabii ki ama sonuçta biz yatırımcıyız ve yatırımda önemli olan da kârlılıktır. Kârlı olacağını düşündüğümüz seviyelerde rakamlar oluşursa yeni projeler almak isteriz. Yeni yarışmalara girip rüzgâr ve güneşte daha yüksek kapasitelere ulaşmayı planlıyoruz."

FSRU'DA HADEF BÜTÜN DÜNYA
Ata, yeni bir yüzer LNG terminal gemisi (FSRU) alacaklarını ve bunu yurtiçi ve dışında kullanacaklarını söyledi. FSRU pazarının potansiyelinin çok yüksek olduğunu dile getiren Ata, şunları söyledi: "Önümüzdeki 5 yılda dünya genelinde planlanan FSRU proje sayısı 20'nin üzerinde. Biz bu işi Aliağa'daki tecrübemiz sayesinde öğrendik. Bir gemi daha alıp yurt dışında kullanabiliriz. FSRU'da hedef bütün dünya, her yere gidebilirsiniz."

Kaynak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !