SGK'dan mağduriyetler için Faiz yok açıklaması !

Birçok vatandaş yıllarca emekli maaşı aldıktan sonra aslında bu maaşı hak etmediği ortaya çıkıyor ve ödenen paralar faiziyle geri isteniyor. Bu konuda mağduriyetler de yaşanıyor. Bu durumlar için Sosyal Güvenlik Kurumu bir genelge yayımlayarak duruma açıklık getirdi.

SGK'dan mağduriyetler için Faiz yok açıklaması !
SGK'dan mağduriyetler için Faiz yok açıklaması ! Engin Kaşdaş
Bu içerik 299 kez okundu.

Vatandaşlara haksız ödenen maaşlarda hatayı SGK personeli yaparsa 24 ay faiz alınmıyor. Torba yasayla işsizlik maaşında da yersiz ödemeye “ayın 5’i” formülü ile önlem getirildi

SOSYAL Güvenlik Kurumu'nun ödediği bazı ücret ve emekli maaşı gibi ödeneklerde zaman zaman 'yersiz ödeme' durumu ortaya çıkıyor. Birçok vatandaş yıllarca emekli maaşı aldıktan sonra aslında bu maaşı hak etmediği ortaya çıkıyor ve ödenen paralar faiziyle geri isteniyor. Bu konuda mağduriyetler de yaşanıyor. Yersiz ödemede vatandaşın hatasının yanında kurumun ya da bir memurun hatası da ortaya çıkabiliyor. Bu durumlar için Sosyal Güvenlik Kurumu bir genelge yayımlayarak duruma açıklık getirdi.

'Yersiz Ödemelerin Tahsili konu başlıklı genelgede kurumun yaptığı hatalı işlemlerde 24 aylık faizsiz uygulamaya da yer verildi. İlgili bölümde, "Kurum çalışanlarının kasıtlı veya kusurlu davranışı, ihmali, dikkatsizliği ve bilgisizliği gibi sebeplerden kaynaklanan hatalı işlemin tespit tarihinden geriye doğru en fazla 5 yıllık sürede yapılan ödemeler toplamı, ilgiliye tebliğ edildiği tarihten itibaren 24 ay içinde yapılacak ödemelerde faizsiz, 24 aylık sürenin dolduğu tarihten sonra ise bu süre sonundan itibaren hesaplanacak kanunu faizi ile birlikte geri alınır" denildi. Dolayısıyla kurum çalışanlarının hataları dolayısıyla ortaya çıkan yersiz ödemeler en fazla 5 yıl geriye götürülebiliyor ve 24 ay boyunca faiz işletilmiyor.

TORBADA TEDBİR ALINDI

Önceki gün komisyondan geçen Torba Yasa'da da işsizlik maaşıyla ilgili yersiz ödeme olmaması için bir tedbir alındı. Buna göre; işsizlik Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı, ödeme yapılacak döneme ilişkin işe giriş, emeklilik ve benzeri durumların tespit edilerek yersiz ödemelerin oluşmasını engellemek amacıyla işsizlik ödeneği ödeme tarihinin ayın beşinci gününde yapılmasını öngörüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına, işsizlik ödeneği başvurularının izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılması, işsizlik ödeneğinin her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenmesi ve ödeme tarihinin öne çekilmesi konularında yetki veriliyor.

 

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !