Toprak Mahsulleri Ofisi 100 bin ton fındık aldık !

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, fındık alımlarına başlamalarının ardından igeldikleri noktada 56 bin fındık üreticisinden 100 bin ton fındık satın alındığını belirtti.

Toprak Mahsulleri Ofisi 100 bin ton fındık aldık !
Toprak Mahsulleri Ofisi 100 bin ton fındık aldık ! Engin Kaşdaş
Bu içerik 286 kez okundu.

Kemaloğlu, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, fındık alımlarına başlamalarının ardından iki ay geçtiğini, geldikleri noktada 56 bin fındık üreticisinden 100 bin ton fındık satın alındığını belirtti. 

Kemaloğlu, "Yaklaşık 13 bin fındık üreticisine de 45 bin ton civarında fındık alımı için randevu verdik. Satın aldığımız fındığın değeri yaklaşık 1 milyar lira. Bugün itibarıyla üreticilere 800 milyon lira civarında ödeme yapıldı." diye konuştu. 

Alım noktası sayısının 44'e ulaştığını anlatan Kemaloğlu, "Önümüzdeki günlerde alım noktalarında talepler azaldıkça toparlanma olabilir ama ana iş yerlerimizin, depoların olduğu yerlerin hepsinde alım devam edecek." ifadesini kullandı. 

İlk günden beri söyledikleri şekilde fındıkta arzu edilen noktalara gidildiğini düşündüklerini vurgulayan İsmail Kemaloğlu, şöyle devam etti: 
"Çünkü ihracat da iyi gidiyor, bugün itibariyle 110 bin ton kabuklu fındık ihraç edildiğini söyleyebiliriz. Fıstık rekoltesi bu sene düşük, ceviz badem gibi alternatif ürünlere baktığınızda fındığa olan iç talep de yüksek seyrediyor. Biz, elimizdeki fındığın da önümüzdeki süreçte çok sorun olmayacağını öngörüyoruz. İhracat talebiyle, iç piyasa talebiyle önümüzdeki günlerde fındığın daha istikrarlı bir piyasaya kavuşacağını düşünüyoruz." 

ÜÇ GÜN SONRAYA RANDEVU ALINABİLİYOR�

Kemaloğlu, TMO’ya fındık satmak isteyen üreticilerin önümüzdeki günler için çok rahat randevu alabileceğine işaret ederek, "Kasım sonuna kadar randevu var ama aralarda bir sürü boşluk var. Üretici bize haftaya fındık satmak istiyorsa da satabilir, üç gün, beş gün sonra, kaç gün sonra arzu ediyorsa fındığı rahat satabilir." dedi. 

TMO iş yerlerinden randevu alan üreticilerin randevularının gerçekleşme oranının yüzde 75'ten 65'e düştüğünü bildiren Kemaloğlu, şunları söyledi: 
"Bu da şu demek, artık üreticimiz ya piyasada daha iyi şartlarda değerlendirebiliyor, belki bir kısmı randevu aldığı fındığı satmış olabilir, bir kısmı fiyatın artacağı beklentisi içerisinde acele etmiyor, fındığı getirmiyor, dolayısıyla bizim açımızdan fındık piyasasında arzu ettiğimiz noktalara doğru gidiyor şeklinde değerlendirme yapabiliriz." 

Kemaloğlu, bir gazetecinin, üreticilerden randıman ölçümü yapılması için alınan fındıkların tekrar üreticiye iade edilmediği iddiaları olduğu yönündeki sorusuna, "Sadece bir kilogramlık fındık alınıyor numune için onun dışındaki tüm fındık, üreticinin çuvalına geri konuluyor. TMO’da ilave üretici kaynaklı en küçük fındık stoku yok. Sadece mevzuat gereği analiz yapmak için alınması gereken kadar fındık alınıyor." yanıtını verdi. 

Kaynak:hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !