Mide Küçültmeyle ilgili herşey

Aşırı kilo sorunu yani obezite dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgına dönüştü. Rakamlara göre dünyada yaklaşık 500 bin kişi mide küçülttü.

Mide Küçültmeyle ilgili herşey
Mide Küçültmeyle ilgili herşey Engin Kaşdaş
Bu içerik 229 kez okundu.

Aşırı kilo sorunu yani obezite dünyada olduğu gibi Türkiye'de de salgına dönüştü. Rakamlara göre dünyada yaklaşık 500 bin kişi mide küçülttü.

78 kilo olmasına rağmen mide küçültme ameliyatı olan Fenerbahçe Kulübü personeli ve üyesi Özge Şeker hayatını kaybetti. Dün toprağa verilen Şeker’in bu kiloda zayıflama ameliyatına alınması tartışmalara neden oldu

ABD'de 250 bin, Türkiye'de ise yaklaşık 15 bin civarında. Obezit ile mücadelede sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteden çok 'obezite cerrahisi'si yani mide ameliyatları yaygın durumda.

Son olarak Geçirdiği mide küçültme ameliyatı sonrası akciğerinin su topladığı ve bir süre makineye bağlı yaşadığı öğrenilen Fenerbahçe Kulübü personeli ve üyesi Özge Şeker hayatını kaybetti. Bu ameliyatlar ne kadar güvenli tartışmasını yeniden alevlendirdi. Uzmanlara göre hasta, ameliyat öncesi ve ameliyattan sonra çok iyi takip edilirse, ölüm riski yüzde 0.5'in altında. Yine uzmanlara göre bu ameliyatların son dönemlerde cerrahlar ve hastalar tarafından sanki 'standart ameliyat' gibi görüldüğüne dikkat çekilerek, uygun olmayan hastaların ameliyata alınmaması çağrısını yineliyorlar. Uzmanlar, ayrıca her genel cerrahın obezite ameliyatı yapamayacağının da altını çiziyor.

HER GENEL CERRAH MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI YAPAMAZ

İç Hastalıkları Uzmanları "Mide küçültme ameliyatı yapılmadan hastanın iyi incelenmesi lazım. Birincisi hastanın durumu. Hastanın organ yetmezliği var mı, yok mu incelenmesi lazım. Bir şekilde ameliyatı tolere edebilir mi, yaşı uygun mu. Bu ameliyatların genç yaşlarda 25-45 yaş aralığında yapılması gerekir. Kilosu, başka tıbbı tedavilerle edilememiş bir hastalığı var mı, kalp sorunu var mı, midesinde ülser var mı, kanama problemi var mı, karaciğer fonksiyonları normal mi bakılması lazım. Bu hastaların çoğunun karaciğer fonksiyonları bozuk olabiliyor. Anesteziyi kaldıramayabiliyorlar. Ayrıca vücut kitle indeksi yüzde 40'ın üzerinde olan aşırı obezitesi olanlara yapılmalı. Bu hastalar metabolik hasta oldukları için metobolik durumlarının önce normal seviyeye getirilmesi gerekir. Eğer bu şartlar sağlanmıyorsa hastalarda ölüm riski çok yüksektir.

"Diğer yandan takibi yapan doktorun tecrübeli olması lazım. Doktorun iyi bir merkezde obezite cerrahisi üzerine eğitimini alması lazım. 'Obezite cerrahisi kolaydır' deyip bu ameliyatı her cerrah yapamaz. Öyle olmuyor. Yani her genel cerrah mide küçültme ameliyatı yapamaz. Bu ameliyatlarda doktor da ameliyatın yapılacağı merkez de önemlidir. Ameliyatın yapıldığı hastanede iyi bir yoğun bakım merkezinin mutlaka olması gerekir. Ameliyat sonrası komplikasyon gelişebilir. İyi bir yoğun bakım yoksa hasta ölebilir."


Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Midenin bir kısmının alınarak ikiye katlamasına mide küçültme ameliyatı denmektedir. İnsan vücuduna yerleşen kilolar zaman geçtikçe kalıcı bir hal almaya başlamaktadır. Bünye kilo almaya müsait ise alınan kiloları geri vermede normal olarak çok zorlanacaksınız demektedir. Bu gibi durumlarda yağ aldırma operasyonları ya da mide küçültme operasyonları ile bu çözümden kurtulmanız mümkün. Mide küçültme ameliyatları uzman kişiler tarafından uygulanmaktadır. İlk başlangıçlarda zahmetli ve hayli bir yorucu durumdur. Zaman geçtikçe veremediğiniz kilolar toparlandıkça bu zahmetin güzel yanlarını kısa bir sürede görmeye başlarsınız. Bu şekilde mideniz küçülecek ve yediğiniz içtiğiniz şeyler yarıya düşecektir. Bu sayede veremediğiniz kiloları bu yöntem ile çok kolay bir şekilde verebileceksiniz. Mide küçültme ameliyatı çok fazla bir oranla olmasa da belli bir risk seviyesine sahiptir.

Tüp mide ameliyatından sonra belli başlı komplikasyonlar meydana gelmektedir. Midenin kalan kısmındaki karın boşluğunda sızma ya da kaçak gibi ameliyat sonrası sorunlar olabilmektedir. Ameliyatta mide küçültülüp ikiye katlandığı için kesilen kısmından itibaren bir zımba gibi şerit oluşturulmaktadır. Kaçak ya da sızıntı bu kısımlardan kaynaklı olmaktadır. Bunun dışında ameliyat sonrası akciğer enfeksiyonları da oluşmaktadır. Bunları çoğu kısa bir zamanda geçmektedir. İyileşme sürecince çoğu zararlar ve riskler geçmektedir.

Kaynak:haber7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !