Peki gerçekten de şu an saat kaç?

Şu anda saat kaç diye merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. Sabah saatin kaç olduğunu merak eden vatandaşlar, neye inanacaklarını şaşırdı. Bilgisayarlar, cep telefonları gibi teknolojik aletlerde saat farklı gösterirken vatandaşlar da en çok Google üzerinde "Türkiye'de şu anda saat kaç?" diye sormaya başladılar. Peki gerçekten de şu an saat kaç?

Peki gerçekten de şu an saat kaç?
Peki gerçekten de şu an saat kaç? Engin Kaşdaş
Bu içerik 692 kez okundu.

Şu anda Türkiye'de saat kaç? sorusu bugün en çok sorulan soruların başında yer alıyor. Kış saati uygulamasının kalkmasıyla birlikte saatler artık 1 saat geriye alınmayacak. Ancak bu duruma operatörler de bilgisayarlar da hazırlıksız yakalandı. Gerekli güncellemeyi yapamayanlar, işlemleri manuel gerçekleştirmek zorunda kaldı. Sabah işine ve buluşmasına gitmek isteyen vatandaşlar saatin kaç olduğunu şaşırdılar. Peki bugün Türkiye'de şu anda saat kaç? İşte saat kaç sorusunun cevabı.

 

NOT: Saat kodu bazı mobil cihazlarda görünmemektedir, onun yerinde bilgisayarlarınızdan giriş yapmayı deneyebilirsiniz.


Samsung, LG, Sony, HTC, ASUS cihazlarında manuel saat ayarlama işlemi oldukça basittir. Sizlere sunacağımız bilgiler ile hangi cihazı kullanıyorsanız ayarlarına girip saat ayarlarını düzeltebileceksiniz. İşte Samsung, LG, Sony, HTC, ASUS için manuel saat ayarları…Android için;Ayarlar>Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" ayarlarını pasif konuma getirin. Hepsi bu.Saatler geri alınacak mı? Kış saati uygulaması bilgileri 30 Ekim 2016 Telefon saati nasıl değiştirilir?Akıllı telefonların saatlerinin çoğu otomatik ayarda. Çoğu kullanıcı saat ve tarih ayarları menüsünden otomatik tarih ve saat dilimi seçeneğini kullanıyor. Operatörler birlik sağlamak için zaman bilgilerini uydular üzerinden sağlıyor. Kullanıcılar, otomatik tarih ve saat dilimini seçtiğinde telefon, uydudan aldığı zaman bilgisi ile kendini güncelliyor. Operatörler önlemlerini alsalar da kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor. Bazı telefonlarda telefon ayarı cihaz üreticisi ya da işletim sistemine bağlı. Bu nedenle kullanıcının otomatik olarak kendini geri alacak saatlere önlem olarak manuel yani elle ayara geçmeleri öneriliyor. Böylece pazar günü işe ya da randevunuza geç kalma sorunu yaşamazsınız.


Andorid ve iPhone cihazlar için manuel saat ayarlamasını sizler için hazırladık. Bu gece kış saati uygulamasına geçilmeyecek ve saatler geri alınmayacak. Ancak otomatik saat ayarlarını kullanan vatandaşların telefonları otomatik olarak bir saat geriye alınmış olacak. Sizler de iPhone ve Android cihazlarınızın manuel saat ayarlarını gerçekleştirdiğinizde bu sorun ortadan kalkmış olacak. İşte iPhone ve Androidler için manuel saat ayarları…iPhone için;Önce Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat> bölümüne girin. Ardından "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakın.Android için;Ayarlar>Tarih ve Saat bölümüne girin. Yeni ekranda yer alan "Otomatik tarih ve saat" ile "Otomatik saat dilimi" ayarlarını pasif konuma getirin. Hepsi bu.KIŞ SAATİNE GEÇİLMEYECEKİlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek. Söz konusu karar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yazısı üzerine, 697 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 7 Eylül'de alındı.Telefon saati nasıl değiştirilir?Akıllı telefonların saatlerinin çoğu otomatik ayarda. Çoğu kullanıcı saat ve tarih ayarları menüsünden otomatik tarih ve saat dilimi seçeneğini kullanıyor. Operatörler birlik sağlamak için zaman bilgilerini uydular üzerinden sağlıyor. Kullanıcılar, otomatik tarih ve saat dilimini seçtiğinde telefon, uydudan aldığı zaman bilgisi ile kendini güncelliyor. Operatörler önlemlerini alsalar da kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor. Bazı telefonlarda telefon ayarı cihaz üreticisi ya da işletim sistemine bağlı. Bu nedenle kullanıcının otomatik olarak kendini geri alacak saatlere önlem olarak manuel yani elle ayara geçmeleri öneriliyor. Böylece pazar günü işe ya da randevunuza geç kalma sorunu yaşamazsınız.


Sürekli yaz saati uygulaması 2018’de sona erecek

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat geri alınacağı bildirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında; 7 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan sürekli yaz saati uygulamasına bu yıl da devam edileceği, 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat geri alınmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Kararda ayrıca, 7 Ekim 2016 tarihli ve 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı belirtildi. Söz konusu kararda, “Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla; bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır” denilmişti

Kaynak:yanişafak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !