Mide kanserleri kapalı ameliyat ile normal yaşama dönme

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde kolon, rektum ve mide kanseri hastaları kapalı (laparoskopik) yöntemle ameliyat ediliyor. Hastalar daha kısa surede ve açık cerrahiye kıyasla daha kaliteli bir süreç geçirerek sağlıklarına kavuşarak taburcu ediliyor.

Mide kanserleri kapalı ameliyat ile normal yaşama dönme
Mide kanserleri kapalı ameliyat ile normal yaşama dönme Engin Kaşdaş
Bu içerik 80 kez okundu.

ADANA'da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde kolon, rektum ve mide kanseri hastaları kapalı (laparoskopik) yöntemle ameliyat ediliyor. Hastalar daha kısa surede ve açık cerrahiye kıyasla daha kaliteli bir süreç geçirerek sağlıklarına kavuşarak taburcu ediliyor.


25 Eylül'de Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine başvuran 32 yaşındaki Hatice Özge Aslankurt'un yapılan tetkikler sonucu 3. evrede kolon kanseri olduğunu belirlendi ve 3 Ekim'de ise tamamen kapalı yöntemle ameliyat edildi. Aslankurt, 5 gün sonra normal yaşamına döndü. 47 yaşındaki Ayşe Kavukluca'nın da mide ağrısı nedeniyle geldiği Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'n de yapılan tetkikleri sonucu erken evre mide kanseri olduğu ortaya çıktı.  Kavukluca'nın kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyat ile  midesi alınarak bir hafta içerisinde normal yaşamına döndü.


AZ AĞRI DAHA ÇOK KONFOR SAĞLIKLI YAŞAM


Operasyonlar Prof. Dr. Cem Kaan Parsak,  Amerika'da Cleveland Clinic'te 1.5 yıl Kolorekektal Cerrahi üzerine çalışmalar yapan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Rencüzoğulları ile birlikte deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirildi.
Hastalarla ilgili bilgi veren Yrd. Doç Dr. Ahmet Rencüzoğulları gerek iyi huylu gerekse habis nedenlerle gerçekleştirilen kolon ve rektum cerrahisi sonrasında hastaların iyileşme süreçlerinin çok daha hızlı olduğuna dikkat çekti. Rencüzoğulları, kapalı yöntemle gerçekleştirilen bu ameliyatlarla hastalara yüksek yasam kalitesi, daha az ağrı, daha iyi kozmetik ve tatmin edici onkolojik sonuçlar sunabildiklerini anlattı.  Rencüzoğulları, hastaların ameliyat sonrası yaşamlarına daha konforlu dönmeleriyle birlikte onkolojik tedavilerinin devam edeceğini belirtti.


Prof. Dr. Cem Kağan Parsak ise gerek mide gerekse kolon kanserinde laparoskopik total gastrektominin zor bir cerrahi operasyon olduğuna değinerek,  "Balcalı genel cerrahi gastrointestinal grubundaki cerrah arkadaşları kutluyorum hastalarımıza da bundan sonraki yaşamlarında sağlıklı günler diliyorum" dedi.
Sağlıklarına kavuşan Hatice Özge Aslankurt ve Ayşe Kavukluca ise hastalıklarını öğrendiklerinde oldukça korktuklarını ve morallerinin bozulduğunu belirterek ancak yaşanan süreçle birlikte yeni bir hayata başladıklarına halen inanamadıklarını söyledi.

kaynak:hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !