Temizlik Maddeleri Karıştırmak Zehirlenmeye Yol açar

Evde kullanılan kimyasallar sonucu yaşanabilecek zehirlenme anında ne yapmalı, nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı? Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay anlattı:

 Temizlik Maddeleri Karıştırmak  Zehirlenmeye Yol açar
 Temizlik Maddeleri Karıştırmak  Zehirlenmeye Yol açar Engin Kaşdaş
Bu içerik 151 kez okundu.

Her gün evlerimizde kullandığımız çamaşır suyu, tuz ruhu, açıcı, ağartıcı gibi kimyasalların doğru kullanılmaması solunum yoluyla zehirlenmelere yol açabiliyor. Peki bu zehirlenmeden korunmak için neler yapılmalı, zehirlenme anında nasıl müdahale edilmeli?

Türkiye'de ev kimyasalları ile zehirlenme nedeni olarak ilk sıralarda çamaşır suyu, yakıcı maddeler ve deterjanlar yer alıyor. Bu zehirlenmelerin büyük çoğunluğu ürünlerin yanlış kullanımı sonucunda ya da küçük çocuklarda kaza ile oluşuyor.


Evde kullanılan kimyasallar sonucu yaşanabilecek zehirlenme anında ne yapmalı, nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı? Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay anlattı:
KİMYASALLARI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIN

Çamaşır suyu ya da benzeri kimyasal zehirlenmesi genelde başka kimyasallar ile karıştırıldığında meydana gelir. Örneğin sıkça yapılan hatalardan biri, banyo veya lavabo gibi kapalı bir alanı temizlerken önce çamaşır suyu sonra su dökmeden üzerine tuz ruhu dökülmesidir. Kişinin bu kimyasal karışımını güçlü bir şekilde soluması zehirlenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla çamaşır suyu asla diğer kimyasal maddelerle karıştırılmamalı.


ÇAMAŞIR SUYUNDAN SONRA BOL SU DÖKÜN

Özellikle tuz ruhu gibi çamaşır suyuyla tepkimeye giren kimyasal maddeler ciddi zararlar verebilir. Birden çok kimyasal temizleyici kullanmak istiyorsanız her ikisi arasında zaman bırakın ve diğerini kullanmadan önce muhakkak bol su ile temizleyin.
ZEHİRLENME ANINDA NE YAPMALI?

Zehirlenme belirtileri maddenin alınma yoluna, maddenin kimyasal yapısına, maruz kalınan süreye göre değişir. Çamaşır suyu ya da benzeri bir kimyasal zehirlenmesi kendisini hemen belli eder. Gözde yanmalar, ciltte kaşınmalar ve kızarıklıklar, kusma, bulantı, ishal, göğüste oluşan ağırlık hissi, solunum sıkıntısı, baş dönmesi gibi belirtiler oluşur.
Böyle bir durumda ilk yapılması gereken kişiyi ortamdan uzaklaştırmak ve temiz hava alabileceği bir ortama götürmeliyiz. Kimyasal maddenin yapısına göre kusturmak bazen zarar verebilir. Bu nedenle kazazede kusturulmaya çalışılmamalı. Acil tıbbi yardım gelene kadar veya sağlık merkezine ulaşana kadar bol su verilmeli.

Kaynak:posta

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !