Ailesinde Prostat Kanseri Olanları Op. Dr. Yasin Kapucu Uyardı

Üroloji Uzmanı olarak hayat kurtarmaya devam eden ailesinde prostat kanseri teşhisi konulanların bu hastalığa yakalanma oranının daha fazla olduğunu ifade etti.

Ailesinde Prostat Kanseri Olanları Op. Dr. Yasin Kapucu Uyardı
Ailesinde Prostat Kanseri Olanları Op. Dr. Yasin Kapucu Uyardı Engin Kaşdaş
Bu içerik 1325 kez okundu.

Üroloji Uzmanı olarak hayat kurtarmaya devam eden Op. Dr. Yasin Kapucu, ailesinde prostat kanseri teşhisi konulanların bu hastalığa yakalanma oranının daha fazla olduğunu ifade etti.

Prostatın erkek vücudunda yer alan bir organ olduğunu, hastalık olarak görülmediği belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yasin Kapucu, "Karaciğer ve böbrek gibi prostat organı da insan vücudunda mevcuttur. Doğuştan her erkekte yer alan bir organdır. Hormon salgılayan bir bezdir. Bunun görevi, erkekleri idrar yolu enfeksiyonundan koruma görevini üstlenmektir. Bununla beraber menideki spermin canlı kalması durumu sağlar. Prostatın üç temel hastalığı yer almaktadır. Birincisi prostat iltihabı; bu sürekli gençlerde görülen rahatsızlıktır. İkincisi yaşlanma ile büyüyen prostatta meydana gelir; iyi huylu tümör olarak ifade edilir. Üçüncüsü ise kötü huylu prostat kanseridir. Bizim en fazla rastladığımız prostat büyümesidir. Hastalar bize gece sürekli olarak idrara çıkma, uykudan uyandırma, idrar yaparken zorlanma, ıkınarak idrar yapma ve idrarını meydana getirdiği durumda tam boşaltamama şikayetiyle karşımıza gelirler. Sonra ise damla damla yapma, idrar kaçırma gibi şikayetler meydana gelir" dedi.

 

Prostat kanserinin yüzde yüz tedavi edildiğini sözlerinde belirten Kapucu, "Bu yüzden erken teşhis en önemli unsurdur. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için tedbir yoktur. Irsi bir özelliği bulunur. Amca, dayı, baba ve kardeş gibi yakınlarında prostat kanseri olanların yakalanma riski fazladır" sözlerini ifade ederek uyarıda bulundu.

Kaynak:bolu724.net

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !