Dubai'in mücevher firmaları İstanbul’a taşınıyor !

Dubai’de üretim ve satış yapan mücevher firmaları bu ülkenin altına vergi uygulamaya başlamasının ardından firmalarını İstanbul’a taşımaya başladı.

Dubai'in mücevher firmaları  İstanbul’a taşınıyor !
Dubai'in mücevher firmaları  İstanbul’a taşınıyor ! Engin Kaşdaş
Bu içerik 155 kez okundu.

üretim ve satış yapan mücevher firmaları bu ülkenin altına vergi uygulamaya başlamasının ardından firmalarını İstanbul’a taşımaya başladı.

 
Dubai uzun yıllar boyunca hem turizm anlamında çevrenin ilgisini çekebilmek hem de kendi içerisindeki ticareti arttırabilmek amacı ile mücevherattan vergi almamıştı. Ancak özellikle Suudi Arabistan gibi bölgenin ileri gelen ülkelerinin uyguladığı baskılar bu sene başında Birleşik Arap Emirlikleri’nin yüzde 5 gümrük ve de yüzde 5 KDV vergisi getirmesine neden oldu. Özellikle Suudi Arabistan vatandaşlarının yakınlarında bulunan Dubai’ye giderek vergisiz bir şekilde ülkeye altın sokmalarından rahatsız olan Suud yönetimi bu vergilendirmenin ardından teşekkür etti.

Üretici Vergiden Kaçıyor
Dünyanın en önemli altın merkezleri arasında yer alan Türkiye, gerek orijinal tasarımları gerek kaliteli işçiliği gerek uygun fiyatları ile mücevher alanında ilklere imza atıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin altın ve altın ürünlerine vergi getirmesinin ardından bölge üreticileri çareyi yeni bir merkez aramakta buldu. Türkiye gibi zaten bu alanda önemli yatırımlara sahip olan bir ekonominin içerisinde kendisine yer bulan üreticiler Kapalıçarşı, Nuruosmaniye ve Kuyumcukent bölgelerinde kendilerine yer bularak şirket kurmaya başladı.

110 Şirket Üretime Başladı
Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner Dubai merkezli firmalardan 110 tanesinin çoktan İstanbul’a gelerek şirket kurulumlarını gerçekleştirdikleri ve üretime başladıklarını ifade etti. Bu alanda devletin kolaylık sağlayarak daha fazla firmayı ülkeye çekmesi gerektiğini belirten Güner açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Eğer İstanbul ve Türkiye’yi altın ticaretinin başkenti haline getirmek istiyorsak bu konuda hızlı adımlar atmalıyız. Örneğin Dubai merkezli gelenlere, “şirketini kur, 2 milyon dolar yatırımını yap vatandaşlığını al!” demeliyiz. Bu sayede daha fazla şirket ve daha fazla yatırımcı elde ederiz. Ticaretlerini buradan gerçekleştirsinler ki Türkiye altın ticaretinin merkez noktası olabilsin.”

Kaynak:ekonomi7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
ABD'de kiliseye saldırı :26 kişi hayatını kaybetti
Süper Lig’de son puan durumu !
Süper Lig’de son puan durumu !